Zabytki Wiednia

2 min czytania

zabytki wiednia

Wiedeń ma jedne z najciekawszych zabytków Europy, co sprawia, że pobyt w tym przepięknym mieście staje się prawdziwą przyjemnością. Czas tam spędzony pozwala na pełne docenienie otaczającej przestrzeni, która jest tak głęboko zakorzeniona w historii dynastii Habsburgów. Wiedeńskie budowle wciąż zadziwiają i fascynują swoim rozmachem. Bogato zdobiona, majestatyczna architektura jest najbardziej wyróżniającą cechą tego miasta.

Katedra św. Szczepana w sercu miasta

Wycieczkę po Wiedniu polecamy zacząć od monumentalnej katedry św. Szczepana w samym centrum miasta. Prezentuje się imponująco! Niezwykłe detale, charakterystyczny dach, a także gotycka architektura i lekkość stylu sprawiają, że jej widok na długo zapada w pamięci. Katedra ma kilka wież, z których najwyższa wynosi aż 135 metrów.

Po zwiedzeniu wnętrza katedry, warto obejść ją jeszcze dookoła. Na tyłach znajduje się dom, w którym urodził się Mozart. Stare, tajemnicze uliczki Wiednia skrywają wiele sekretów, które można odkrywać podczas wędrówek po tym mieście.

Hofburg – symbol potęgi dynastii Habsburgów

Hofburg, zimowa rezydencja austriackich monarchów, skupia najważniejsze zabytki miasta. Ta imponująca rezydencja królewska skrywa w sobie wiele fascynujących muzeów, w tym Muzeum Historii Naturalnej, w którym można podziwiać rozmaite okazy fauny. Do zwiedzania dostępne są także cesarskie komnaty, które zapierają dech w piersiach swoim luksusem i splendorem.

Spacerując malowniczymi uliczkami starego miasta, z pewnością każdy trafi do najbardziej rozpoznawalnego symbolu Wiednia – pomnika Johanna Straussa. Ta pozłacana brązowa figura jest umieszczona w marmurowym łuku, ozdobionym motywami liści. Johann Strauss, znany na całym świecie jako twórca walca wiedeńskiego, jest powszechnie uważany za symbol Austrii. To miejsce trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Wiedniu.

Sprawdź: Zabytki Paryża 

Opera Wiedeńska, popiersie Kiepury i Sala Herbaciana

Opera Wiedeńska to miejsce, które nie może umknąć uwadze żadnemu miłośnikowi kultury. Pierwotnie budynek przyćmił swoją architekturą mieszkańców miasta do tego stopnia, że jej twórca, zdruzgotany negatywnymi reakcjami, odebrał sobie życie. Jednak dzisiaj opera jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych obiektów austriackiego dziedzictwa kulturowego. Mimo zniszczeń wojennych, budynek został odbudowany do obecnej, podziwianej przez wszystkich formy. Szczególnie wyróżnia się jego imponująca, zdobiona fasada, marmurowe detale i klatka schodowa. Wyjątkowe rzeźby i malowidła symbolizują siedem sztuk wyzwolonych. Ponadto w operze można też znaleźć polski akcent – popiersie znakomitego tenora, Jana Kiepury.

Na szczególną uwagę w budynku zasługuje Sala Herbaciana, zbudowana na życzenie cesarza Franciszka Józefa I, który pragnął miło spędzać czas podczas przerw w przedstawieniach. Do dzisiaj można zobaczyć jego inicjały wyszyte na jedwabnych materiałach.

Dorożki, wzgórze Kahlenberg i Jana III Sobieski

Wiedeń to nie tylko miejsce, gdzie królują opera i walc, ale również miasto pełne urokliwych dorożek. Wyprawa taką dorożką po brukowanych uliczkach miasta, przy akompaniamencie stukotu końskich kopyt, to niesamowita atrakcja. Można tak dotrzeć do uroczych kawiarni, gdzie będziecie mogli spróbować kawy wraz z torcikem Sachera, podanym w typowo wiedeńskim stylu.

Następnie polecamy udać się na wzgórze Kahlenberg, które to miejsce skrywa polski ślad. W 1683 roku król Jan III Sobieski pokonał tutaj armię turecką. Wchodząc na szczyt, nie przegapcie okazji odwiedzenia kościoła św. Józefa. Warto dodać, że opiekę nad nim sprawują polscy księża, którzy kultywują pamięć o ważnym dla Polski zwycięstwie pod Wiedniem. W 1983 roku, w 300. rocznicę tej bitwy, wzgórze odwiedził papież Jan Paweł II. Wycieczka na Kahlenberg to również okazja, aby podziwiać wspaniały widok na miasto.
Sprawdź: Zabytki Rzymu i zabytki Paryża

Zabytki Europy

admin
2 min czytania

Obiekty UNESCO na świecie

admin
3 min czytania

Zabytki w Polsce

admin
3 min czytania