Zabytki

Zabytki Rzymu

zabytki rzymu

Rzym, nazywany wiecznym miastem, jest prawdziwym klejnotem Europy. To największe miasto Włoch oferuje niesamowitą ilość zabytków i dzieł sztuki, nie do znalezienia w żadnym innym miejscu na świecie. Mówi się, że jeśli tylko raz odwiedzisz Rzym, na pewno zechcesz tam wrócić. Oto kilka z najważniejszych atrakcji, które Rzym ma do zaoferowania.

Koloseum – klejnot Rzymu 

Koloseum, antyczna arena i byłe miejsce Amfiteatru Flawiuszów, jest niewątpliwie jednym z kluczowych zabytków Rzymu i symbolem Włoch. Zbudowane w 80 roku n.e. na polecenie cesarza Wespazjana, Koloseum do dziś zachwyca swoją architekturą. Amfiteatr ma kształt elipsy o wymiarach 180 m na 156 m i składa się z 80 arkad wspartych na różnych typach kolumn. Z zewnątrz budynek robi ogromne wrażenie.

W przeszłości arena mogła pomieścić nawet 70 tys. widzów, którzy mieli możliwość oglądać walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta, a nawet morskie bitwy. Ostatnie widowisko odbyło się prawdopodobnie w 523 roku. Koloseum przeszło wiele rekonstrukcji, zostało zniszczone w XIV wieku podczas trzęsienia ziemi. Natomiast w XVIII wieku ogłoszono je miejscem męczeństwa chrześcijan. Od 2007 roku ten historyczny zabytek jest uznawany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Panteon – doskonale zachowany zabytek

Bez wątpienia jednym z najlepiej zachowanych zabytków Rzymu jest Panteon. Ta monumentalna budowla o formie rotundy, wspierana na 16 kolumnach, była niegdyś miejscem kultu siedmiu bóstw planetarnych. Budowę tego dzieła rozpoczął Marek Wipsaniusz Agryppa w 27 r. p. n.e., po czym zostało ono gruntownie przebudowane w latach 118-125 za czasów cesarza Hadriana, a w IV wieku przekształcone w kościół.

Prostota oraz symetryczność wnętrza Panteonu robią duże wrażenie. W erze starożytnej w bocznych niszach stały posągi bogów, dzisiaj zaś miejsce to zajmują rzeźby i freski o motywach chrześcijańskich. Wewnątrz świątyni można znaleźć liczne grobowce, w tym sarkofag wybitnego Rafaela Santi oraz groby włoskich monarchów. Panteon położony jest w samym sercu Rzymu przy popularnej ulicy Piazza della Rotonda.

Forum Romanum

Plac Forum Romanum jest najstarszym w kraju, a jego ruiny – dawnych wspaniałych budynków, takich jak świątynie rzymskich bogów, łuki triumfalne, kolumny i pomniki – są otoczone sześcioma wzgórzami. To miejsce było zarówno sercem starożytnego Rzymu, jak i centrum ówczesnego świata. Przechodząc od zachodu przez Forum Romanum, można zobaczyć majestatyczne pozostałości świątyni Wenus i Romy, zbudowanej w 135 roku przez cesarza Hadriana, a później przebudowanej. Ale jest to tylko początek zadziwiających ruin znajdujących się na tym obszarze. Warto również zwrócić uwagę na Bazylikę Maksencjusza, ruiny świątyni Antoniny i Faustyny z II wieku (z której przetrwało 10 monolitycznych kolumn), Kurii (dawne miejsce spotkań senatu) oraz Łuk Septymiusza Sewera.

Plac i Bazylika św. Piotra w Watykanie

Gdy odwiedzasz Rzym, nie możesz pominąć rejonu Watykanu. To tam położona jest znana na całym świecie Bazylika św. Piotra, do której prowadzi plac otoczony wyjątkowym układem kolumn – 284 kolumn i 88 filarów, a dodatkowo udekorowany niemal 150 statuami świętych. Bazylika sama w sobie jest niesamowicie imponująca. Budowana w XV i XVI wieku, stanęła na miejscu starszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej, która powstała na zlecenie cesarza Konstantyna około 320 roku. 

W świątyni można zobaczyć ponad 40 ołtarzy, 11 kaplic, 395 posągów i ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych malowideł i mozaik. Głównym jej punktem jest ołtarz Świętego Piotra z baldachimem. Bazylika jest symbolem architektonicznym władzy papieskiej i najważniejszą świątynią Kościoła Katolickiego. Zarówno bazylika, jak i plac w Watykanie, są zdumiewająco wielkie. Wizyta w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla katolików, ale także dla miłośników sztuki i architektury.

Fontanna di Trevi – miejsce spotkań turystów

Fontanna di Trevi cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów zwiedzających Rzym. Jest największym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem tego typu na świecie. Została zaprojektowana przez Nicoli Salviego w pierwszej połowie XVII wieku, a jej budowę dokończył Giovanni Pannini. W centrum barokowej kompozycji rzeźbiarskiej znajduje się Neptun, bóg mórz, otoczony przez bóstwa morskie. Po obu stronach Neptuna stoją figury symbolizujące dostatek i zdrowie.

Fontanna di Trevi jest miejscem związanym z wieloma tradycjami. Jedną z nich jest wrzucanie monety do fontanny, co ma zapewnić powrót do Rzymu. Dzięki temu zwyczajowi, praktykowanemu przez tysiące turystów każdego dnia, miasto zarabia na fontannie około 500 euro dziennie.

Sprawdź: Zabytki Wiednia